Ford Nucleon – atomowa wizja z przeszłości

Tomasz Wrodarczyk

Tomasz Wrodarczyk

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie pewnej motoryzacyjnej ciekawostce, która przyszła na świat w roku 1957, a za jej stworzenie odpowiedzialne są osoby pracujące w amerykańskiej firmie Ford Motor Company. Ford Nucleon był to koncepcyjny projekt samochodu w stylu coupé, który został zaprezentowany w roku 1957 przez amerykańskich inżynierów pracujących dla marki Ford. Fenomen tego samochodu polegać miał na innowacyjnej technologii, która zakładała napędzanie samochodu małym reaktorem atomowym, który osadzony był w mocno futurystycznie wyglądającym pojeździe.

253371-1000-02x

 

Początkowe obliczenia wykazały, że samochód na jednej baterii byłby w stanie przejechać blisko 80 tysięcy kilometrów. Projekt spotkał się z wielkim entuzjazmem, krążyła nawet pogłoska, że rząd U.S.A zainteresował się projektem do tego stopnia, że zaczął wspierać finansowo markę Ford, przekazując jej spore sumy na badania związane użytecznością energii atomowej jako napędu dla samochodów.

ford-nucleon-1

Niestety, w momencie projektowania i śmiałych marzeń inżynierów, nikt nie potrafił stworzyć tak małego reaktora atomowego, który mieścił by się do samochodu. Następnym problemem okazała się kwestia ochrony środowiska oraz zabezpieczenia podróżujących przed bardzo szkodliwym promieniowaniem. Skutkiem tego Nucleon pozostał tylko ładnie wyglądającym projektem, choć kto wie, może kiedyś inżynierowie Forda skuszą się na powrót do tej koncepcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *