Polskie samochody, o których nie miałeś pojęcia! cz. 2

Tomasz Wrodarczyk

Tomasz Wrodarczyk

Wracamy do cyklu historii polskiej motoryzacji, dzisiaj część druga, a w niej następne cztery samochody!

Kolejnym samochodem, który warty jest uwagi to pojazd CWS T-1. Produkowany przez Centralne Warsztaty Samochodowe w Warszawie od roku 1927. Tych pięknych samochodów — za których konstrukcie odpowiadał inżynier Tadeusz Tański — powstało tylko około 800 sztuk. Szacuje się, że 500 w karoserii osobowej, a pozostałe 300 reprezentowało wersje specjalne takie jak: samochód sanitarny, ciężarowy czy ambulans pocztowy. Pod maską CWS T-1 mieścił się benzynowy silnik spalinowy, o pojemności skokowej 2984 cm sześciennych i mocy 65 KM. Prędkość maksymalna wynosiła 105 km/h. Niestety, historia samochodu skończyła wraz z podpisaniem przez polski rząd w 1932 roku umowy z marką FIAT, którego pojazdy były dużo tańsze w produkcji. Inżyniera Tadeusza Tańskiego spotkał tragiczny los – zginął on w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Przenieśmy się teraz do trochę bardziej współczesnych czasów. Przed nami Gepard — czyli polski pomysł na roadstera. Produkowany od 1990 do 1995. Z taśmy fabrycznej zjechało tylko 7 sztuk tego samochodu. Pomysłodawcami tego pięknego ręcznie składanego samochodu byli panowie Jan Borowski, Zbysław Szwaj oraz Władysław Sawicki. Premierowy pokaz Geparda odbył się na targach motoryzacyjnych w Poznaniu w roku 1990, a auto cechowało się niską masą własną – 930 kg. Zamontowany silnik o pojemności 2.0 litra dostarczał mocy całkowitej 105 KM.

Trzecim na dzisiejszej liście jest samochód Leopard 6 Litre Roadster — czyli starszy brat wspomnianego przed chwilą Geparda. W produkcji od 2005 do 2014. Za projekt tego samochodu odpowiadał Zbysław Szwaj, który udzielał się również przy projektowaniu i produkcji Geparda. Leopard był znacznie mocniejszy w porównaniu do swojego młodszego „kociego” poprzednika. Pod maską samochodu czaił się potężny 6.0 litrowy silnik, o mocy całkowitej 405 KM! Przy masie całkowitej samochodu 1150 kg, rozpędzał się on do 100 km/h w równe 4 sekundy! Prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h. Podobnie jak Gepard, model Leopard robiony był od początku do końca ręcznie.

Ostatnim samochodem na dzisiaj, któremu przyjrzymy się ,będzie Mikrus MR-300. Mikrus to przedstawiciel bardzo prostej motoryzacji, wyprodukowany w ilości sztuk około 1800 przez WSK Mielec, które współpracowało z WSK Rzeszów. Mikrus miał być tanim samochodem dostępnym dla wszystkich, niestety samochód mimo swojej małej ceny nie zdobył popularności ze względu na dość kiepskie osiągi oraz źle zaprojektowane wnętrze. Dwucylindrowy silnik o pojemności 298 cm sześciennych produkował 14,5 KM. Do 70 km/h samochód rozpędzał się… blisko 30 sekund, a prędkość maksymalna zależna była od wielkości górki, z której się staczał…

W przyszłym tygodniu powrócimy do Was z następnymi samochodami, które produkowane były w naszym kraju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *