Goodyear pokazuje koncept opony, która sama będzie tworzyć bieżniki

Marcin Gałęziok

Marcin Gałęziok

Genewskie targi motoryzacyjne niestety zostały odwołane, ale nie znaczy to, że firmy z tego sektora nie pracują nad czymś nowym. Tak jest w przypadku Goodyear, która przedstawił najnowszy projekt opony automatycznie wymieniającej starte bieżniki.

Goodyear pokazał koncept specjalnej opony ReCharge. Jak sama nazwa wskazuje, miałaby to być opona, która teoretycznie nigdy nie będzie wymagać wymiany, ponieważ będzie „produkować” od środka zużyte warstwy bieżnika. Opona będzie miała wbudowane we wnętrzu materiały odnawialne, w tym specjalną gumę i syntetyczną wersję włókien.

Ta mikstura będzie tłoczona na powierzchnię opony i ma za zadanie tworzyć nowe warstwy bieżnika. Będzie to alternatywa dla tradycyjnych opon, i to jak wskazuje Goodyear, ekologiczna, bo po prostu nie trzeba będzie produkować tyle egzemplarzyCo więcej, będzie ona zaprojektowana tak, by nigdy nie trzeba było sprawdzać ciśnienia. Zamiast opierać się na ciśnieniu opona będzie bowiem miała wbudowane specjalne wymienialne kanistry z mieszanką do uzupełniania bieżników. Te będą także służyć do optymalizowania zużycia paliwa i przyczepności.

Foto: Goodyear

Na razie to jednak tylko koncept 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *