Kredyt samochodowy, to zobowiązanie zaciągane na konkretny cel. Najczęściej jest to kupno auta (nowego albo używanego), ale również motocykla, skutera, traktora, kampera, łodzi motorowej, maszyn budowlanych i wiele innych. Całkowity koszt tej formy finansowania jest sporo niższy niż w przypadku kredytów gotówkowych.
Warto zaznaczyć również, że jest możliwość zrealizowania takiej transakcji w krótkim okresie czasu – 30 min. Co pozwala odebrać zakupiony pojazd od sprzedawcy jeszcze tego samego dnia, w którym kredytobiorca się na niego zdecyduje.
W przypadku kredytu samochodowego trzeba również pamiętać o dodatkowych obostrzeniach i kosztach wynikających z umowy z bankiem. Oprocentowanie pobierane przez kredytodawcę, prowizja czy wymagany pełen pakiet ubezpieczeń to również kwestie o których nie można zapominać.
Przy większości udzielanych kredytach samochodowych, nie zabezpieczamy się na dowodzie rejestracyjnym, naszym głównym zabezpieczeniem jest cesja z polisy. Przy finansowaniu do 50 000,00 PLN, nie wymagamy, aby pojazd miał polisę AC, co również jest ważnym wyznacznikiem w wyborze najlepszej oferty.
Każdy produkt finansowy możemy zbudować na podstawie modelu rat sezonowych – jest to elastyczny system spłaty, w którym wysokość raty jest dostosowywana do sezonowych zmian w dochodach lub płynności finansowej przedsiębiorstwa lub osoby fizycznej.
Podstawowym celem tego podejścia jest zoptymalizowanie harmonogramu spłat w taki sposób, aby łatwiej było pokryć zobowiązania w okresach, gdy dochody są większe, na przykład w sezonach wzmożonej sprzedaży. Z kolei w okresach mniejszej sprzedaży lub mniejszych dochodów raty mogą być obniżone, aby odzwierciedlić ograniczone możliwości płatnicze.
Taki model płatności może pomóc w utrzymaniu stabilności finansowej w trakcie zmieniających się warunków sezonowych, umożliwiając lepsze dostosowanie spłat do bieżącej sytuacji finansowej podmiotu.
Istnieją różne modele spłaty kredytu samochodowego, co pozwala na dostosowanie ich do swoich potrzeb:
– Standardowy: z comiesięczną ratą kapitałowo-odsetkową, zawierany na określony czas
(maksymalnie 120 mcy).
– Spłacany w równych, comiesięcznych ratach albo w ratach malejących
(z każdym miesiącem coraz niższych; trzeba jednak pamiętać, że pierwsza rata jest w tym przypadku bardzo wysoka).
– Kilkuratowy – polecany osobom, które posiadają np. połowę kwoty niezbędnej do zakupu auta. Pozostałą kwotę wpłaca się np. po roku (tzw. kredyt 50/50). Możliwość również: 3*33% czy 4*25%. Niewątpliwą zaletą tego typu finansowania są mniejsze odsetki.
– Balonowy – z dowolnie dobranymi miesięcznymi ratami, np. jeżeli ktoś preferuje opłacić niższe raty w okresie wzmożonych wydatków, np. świątecznym lub wakacyjnym.
W przypadku osób fizycznych procedury uproszczone wyglądają następująco:
Uproszczona
Wymagane dokumenty:
Dane z dowodu, wyciąg wpływu wynagrodzenia z konta z ostatnich 3 miesięcy
Uproszczona plus
Wymagane dokumenty:
Dane z dowodu, wyciąg wpływu wynagrodzenia z konta z ostatnich 3 miesięcy, dodatkowo zaświadczenie od pracodawcy i aktualna umowa o pracę